SRC belgesi nedir? SRC belgesi nereden alınır?

SRC belgesi karayollarında uluslararası veya şehirlerarası yolcu veya yük taşımacılığı yapacak olanların alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesi’dir. SRC Kursları ile sürücü kursları farklı kurumlardır. SRC belgesi, bu belgeyi vermek için yetki belgesi almış kurumlardan alınabilir.

Stajyer sürücülük nedir?

lk defa sürücü belgesi alacak kişiler 2 yıl süreyle stajyer sürücü kabul edilmektedir. Bu kişiler, iki yıllık stajyerlikleri boyunca yanlarında herhangi bir kişinin bulunmasına gerek olmadan, şehir içi veya şehir dışında her sürücü gibi sahibi oldukları sürücü belgesinin kullanmaya yetki verdiği araçları kullanabileceklerdir. Ancak bu iki yıllık süre içerisinde bu kişilerin; 0,50 promil alkollü olarak araç kullanırken bir kere yakalanmaları, kırmızı ışıkta geçmeleri, yayalara ilk geçiş hakkını vermemeleri ve yasal hız sınırları limitlerini aşmaları gibi durumlarda üç defa cezai işleme maruz kalmaları veya toplam 75 ceza puanını doldurmaları gibi hallerde stajyer sürücü belgeleri iptal edilerek, tekrar herhangi bir sürücü kursuna kayıt olmaları ve tekrar sınavlara girmeleri gerekecektir

Sürücü belgesini çıkartmadan sertifika ile araç kullanabilir miyim?

Hayır, sürücü sertifikanızı sürücü belgesine dönüştürmeden araç kullanmanız yasa gereği mümkün değildir.

Sınavları başardıktan sonra sürücü belgemi nereden alabilirim?

Sınavları başardıktan sonra bizden alacağınız dosyanızla herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvurarak (internetten randevu almanız gerekmektedir) sürücü belgenizi alabilirsiniz. Nüfus Müdürlüğüne gitmeden önce sürücü belgesi harç ücretini ziraat bankası ATM si kartsız işlemlerden yatırmayı unutmayınız.

E-sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?

E-sınav sonuçlarını sınav bitiminde oda girişindeki cihazdan TC. Kimlik numaranızı girerek öğrenebilirsiniz.

E-Sınav’da geçme notu nedir?

E-Sınav’da 70 ve üzeri alanlar başarılı sayılacaktır.

E-Sınav’da kaç soru sorulacak?

Teorik sınavda toplam 50 soru sorulacaktır. (Soru dağılımı: Trafik ve Çevre Bilgisi 23, İlkyardım Bilgisi 12, Araç Tekniği 9, Trafik Adabı 6)

Sınava girerken yanımda ne bulundurmalıyım?

Sınava girerken yanınızda kurstan alacağınız sınava giriş belgesi ve nüfus cüzdanı bulundurmalısınız.

Kurs ücreti dışında masrafım olacak mı?

Evet, kurs ücreti dışında teorik (elektronik) sınav harcı, direksiyon sınav harcı ve sürücü sertifikasını sürücü belgesine dönüştürmek için masrafınız olacaktır.

Teorik derslerinizde ne gibi eğitim materyali kullanıyorsunuz?

Teorik derslerimiz sine vizyon eşliğinde power point sunumu şeklinde yapılmaktadır.

Bilgisayar kullanmayı bilmiyorum. E-Sınavda başarılı olabilir miyim?

Evet, başarılı olursunuz. E-sınavda yalnızca 3 tuş kullanacaksınız (geri, ileri okları ve onay tuşu).

E-sınav hakkında bilgi verebilir misiniz?

E-Sınav, basılı evrak kullanılmaksızın elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapılan sınavlardır. Belirlenen e-sınav merkezlerinde, belirlenen tarih ve saatlerde yapılmaktadır.

Direksiyon dersleri için çalışma alanına kendi imkanımızla mı gideceğiz?

Direksiyon derslerine kursiyerlerimiz kursumuzun servis imkanlarından faydalanabilir.

Sürücü Kursuna kayıt olmamız durumunda kursun işleyişini anlatır mısınız?

Kursumuza evraklarınızla birlikte kayıt yaptırdıktan sonra teorik derslerinizi göreceksiniz. Devamında görmüş olduğunuz teorik derslerden sınava (e-sınav) gireceksiniz. Sınavı başardıktan sonra kursa ivedi olarak (5 gün içerisinde) başvurarak direksiyon dersleri planlamanızı yapacaksınız. Direksiyon ders planlamanızı sizinle mütalaa edilerek boş zamanlarınıza göre ve girebileceğiniz direksiyon sınav tarihiniz dikkate alınarak yapılacaktır. Direksiyon eğitiminizin bitiminde direksiyon sınavına katılacaksınız. Başarılı olduğunuz taktirde 1 hafta içerisinde sertifikanız hazır olacaktır. Sertifikanızı bizden alarak nüfus müdürlüğüne müracaat edip sürücü belgenizi alabilirsiniz.

Hafta içi grubunuz var mı?

Evet, hafta içi grubumuzda eğitim hafta içi her akşam 19.00- 21.00 saatleri arasında yapılır. Toplam 2 haftadan ibarettir.

Hafta sonu grubunuz var mı?

Evet, hafta sonu grubumuzda eğitim yalnızca haftada bir gün cumartesi günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında yapılır. Toplam üç cumartesi gününden ibarettir.

Sağlık raporunu nereden alabilirim?

Aile hekiminden ücretsiz alabilirsiniz.

Kayıt olmak için ne yapmam gerekiyor?

Eğer kayıt olmaya karar verdiyseniz, öğrenim durumunuzu gösteren belge (diploma, öğrenci belgesi vb.), 2 adet biyometrik fotoğraf ve sağlık raporu (sürücü olur) ile kursa gelmeniz yeterlidir.