CE (TIR)- EHLİYET SINIFI

CE (TIR) Sınıfı Ehliyet İçin Gereken Belgeler 

* Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
* Ehliyet Fotokopisi
* Öğrenim Belgesi (Diploma, Tasdikname veya Öğrenci Belgesi)
* 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
* Sağlık Raporu
* Adli Sicil KaydıCE sınıfı ehliyet
: tır ve kamyon gibi çekici araçları kullanabilmek için gereken ehliyet belgesidir. CE sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle C sınıfı sürücü belgesini almaları gerekir. C sınıfı sürücü belgesi almak için ise B sınıfı ehliyetin alınması ön koşulu vardır. Daha büyük araçları kullanabilmek için öncelikle küçük araçları kullanabilmek gereklidir. 21 yaşını dolduran ve 22 yaşından gün alan kişiler CE ehliyeti alabilirler.

C sınıfı ehliyetin bir üstü olan CE sınıfı ehliyet alan kişiler M, B, B1, C, C1, E ve F tipi tüm araçları kullanma hakkına sahiptirler. Tır ehliyeti olan kişiler römorklu kamyon gibi araçları da kullanabilirler. Geçerlilik süresi 5 yıl olan CE ehliyet belgesi eskiden D sınıfı olarak biliniyordu.

Tır Ehliyeti Nasıl Alınır?
Eski sisteme göre ehliyeti olmayan kişiler bir sınava girerek tır ehliyeti alabiliyordu, fakat yeni sistemle birlikte tır ehliyeti alabilmek için belli başlı şartların karşılanması zorunluluğu getirildi. Bu şartlardan biri de B sınıfı ehliyet belgesinin alınması gerektiğidir.
Direksiyon sınavına katılan ve B sınıfı sertifika almaya hak kazanan kişiler C sınıfı ehliyet için direksiyon sınavına girerler. Bu sınavı da başarıyla geçtikten sonra CE sınıfı için kayıt yapılır. Alınan eğitimlerin ve direksiyon sınavının ardından başarılı olan kişiler tır ehliyeti olarak geçen CE sınıfı sürücü belgesini alabilirler.

Tır Sürücü Belgesi Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?
CE sınıfı sürücü belgesi almak için gereken belgeler şunlardır;
Kimlik fotokopisi: Üstünde T.C. kimlik numarası yazmayan nüfus cüzdanları tır ehliyeti başvurularında kabul edilmemektedir. Kimliklerin ön ve arka fotokopileri başvuru sırasında getirilmelidir.
Fotoğraf: Yeni sisteme uygun olacak şekilde 10 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
Sabıka kaydı: Sabıka kaydı almak isteyenler, eskiden olduğu gibi Adliye’ye gitmek ve sıra beklemek zorunda kalmadan T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri yardımıyla e-Devlet’e giriş yaparak, internet üzerinden online olarak sabıka kayıtlarını alabilirler.
Öğrenci belgesi ya da diploma: İlkokul ya da ikinci düzey okuryazarlık belgesi ile başvuruda bulunulabilir. Henüz mezun olmayan ve öğrenim görmeye devam edenler, okudukları okuldan öğrenci belgelerinin aslını almak zorundadır.
Sağlık raporu: Ağır vasıtaları kullanabilmek için herhangi bir özrün olmadığına dair devlet hastanelerinden ya da özel sağlık birimlerinden sağlık raporunun alınması gereklidir. Bunun için tır sürücü belgesi sağlık raporu şablonundaki ikinci grup ehliyet kısmını doldurmak gereklidir.
Önceki ehliyet belgesi: Tır ehliyeti almak isteyen kişilerin öncelikle C sınıfı ehliyetleri olması gerektiği için bu ehliyet belgesini başvuru sırasında yanlarında getirmeleri gerekir.
İkametgah belgesi: Bağlı bulunulan adrese göre alınan ikametgah belgesi ile birlikte başvuru yapılmalıdır.

Tır Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?
Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre 18 yaşını dolduran ve 19 yaşından gün alan kişiler B sınıfı ehliyet alabilirler. B sınıfından C sınıfına geçiş yapmak isteyen sürücüler 21 yaşını doldurup 22 yaşından gün almalıdırlar. 21 yaşını tamamlayıp 22 yaşından gün alan ve C sınıfı sürücü belgesi olan kişiler tır ehliyeti alabilirler.

CE Sınıfı Ehliyet (Tır Ehliyeti) Alabilmek İçin Hangi Şartlar Gereklidir?
21 yaşını doldurup 22 yaştan gün almak
Minimum ilkokul mezunu olmak
İstenen sağlık şartlarını karşılıyor olmak
Tır ehliyeti olan kişiler Moped, otomatik vitesi olan araçlar, kamyon, kamyonet, römork, yarı römork, otomobil, çekici araçlar ya da traktör gibi araçları kullanabilirler.
CE Sınıfı Ehliyet Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Tır ehliyeti sahibi olmak isteyen kişiler direksiyon sınavına 4 defa girebilirler. Sınavlardan herhangi birine girilmediği takdirde 1 sınav hakkı yanmış sayılır.

4 defa direksiyon sınavına giren ve başarısız olan kişiler kayıt yenileme ücretini ödedikten sonra tekrar kayıt yaptırabilir ve 4 defa daha direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar.

4 kez direksiyon sınavına giren, ardından kayıt yenileyip tekrar 4 defa daha direksiyon sınavına girip başarılı olamayan adayların dosyaları iptal olur ve tır ehliyeti alma şansları yok olur.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç işlemeyen, zanlı olarak aranmayan, hüküm giymeyen, 21 yaşını dolduran, B sınıfı ve C sınıfı ehliyetleri olan, minimum ilkokul mezunları CE sınıfı ehliyet sahibi olabilirler